piektdiena, 2012. gada 25. maijs

Vides Izglītība


Environmental ethics is the discipline in philosophy that studies the moral relationship of human beings to, and also the value and moral status of, the environment and its nonhuman contents.

It assumes that humans have certain responsibilities to the natural world, and it seeks to help people and their leaders become aware of them and to act responsibly when they do things that impact the natural world.

Liela daļa cilvēku vides ētikas rašanos asociē ar pirmo organizēto Zemes dienu, kas risinājās 1970 gada 22. aprīlī ASV. Sākot ar šo dienu (un katru nākošo gadu) tika pievērsta pastiprināta uzmanība, lai sabiedrības un politisko līderu uzmanības lokā būtu uzdevums rūpēties par vides saglabāšanu un aizsardzību.

Pirmā Zemes diena bija lielais sākums, lai veicinātu vērīgumu un vides vērtības apzināšanās procesam visā pasaulē. Tas rosināja sabiedrību saprast, ka ikdienas dzīvē jākļūst atbildīgiem par apkārtējo vidi un tā jāattīsta.

Vides ētika cenšas rast atbildes uz sekojošiem jautājumiem:
  1. Vai Zeme pastāv ar mērķi kalpot cilvēcei?
  2. Kādas ir tiesības pasaulei, ko neveido cilvēks un tā radītie produkti, kādi ir cilvēka pienākumi pret to?
  3. Vai cilvēkam ir pienākums rūpēties par nākošajām paaudzēm?
Sarunās ar citiem cilvēkiem un spriežot par to, kāda cilvēku rīcība ir ētiska/neētiska pret vidi, mēs nonācām pie šādiem galvenajiem kopsaucējiem:
  • Neētiska rīcība ir tad, ja cilvēks tā vietā, lai pārstrādājamus materialus nodotu pārstrādei, izvēlas izmest to ārā nesašķirotu, kas noved pie atkritumu pārbagātības, kas jau šobrīd ir viena no aktuālākajām vides problēmām.
  • Neētiska rīcība ir atkritumu, tajā skaitā īpaši uzsverot sadzīves preču, elektrotehnikas, izmesšana meža teritorijā.Tā vietā, lai aiznestu atkritumus līdz konteinerim (kas īstenībā paņemtu mazāk laika), cilvēki tomēr izvēlas atkritumus atstāt mežā.
  • Mūsdienās cilvēki ir nežēlīgi, īpaši pret dzīvo dabu un dzīvniekiem. Nēētiski rīkoties ir atstāt mežā vai izmest miskastē savu mājdzīvnieku, vai tikko piedzimušus kucēnus vai kaķēnus. Ja cilvēks tā spēj rīkoties ar dzīvu radību, vai viņš ir spējīgs aizdomaties par to, ko nodara apkārtējam gaisam, zemei un ūdenim???
Ētiska rīcība no cilvēka puses būtu savu nodarījumu videi kompensēt. Piemēram, ja koks tiek izcirsts, tad nepieciešams tā vietā iestādīt jaunu. Ja tu esi savā dzīvē atkritumus izmetis nepiemērotā vietā, tad sarīko talku vai piedalies ikgadu rīkotajā lielajā talkā, sakārto savu apkārtni un nepaej garām, ja redzi, ka vari darīt kaut ko apkārtējas vides labā.

"Humans are part of the environment and not conquerors of it"  - Aldo Leopold

Nav komentāru:

Ierakstīt komentāru